14. - 19.8.2018

 Pěší cyklo pouť

 

CYKLOPOUŤ NA CHLUMEK (14.-9.8.2018)

Před dvěma lety jsem se poprvé dozvěděla o akci pořádanou Vesmírem – Cyklopouť. Tehdy se mi to zdálo jako skvělý výlet, ale rozhodně ne pro mě. Vždycky jsem si myslela, že jsou různé akce zaměřené pro různé skupiny lidi a tato měla být pro ty nabušené sportovce s obrovskými lýtky a parádním kolem. Pokud jste si to mysleli i vy, je pravý čas na to své domněnky změnit.

Jednoho krásného dne jsem si totiž řekla, že chci takový parádní týden strávený na kole taky prožít. Přiznávám, že to byla obrovská výzva, ale nelituji toho a nelitovala jsem ani v tom největším kopci.

Bylo nás pět – Tomáš, Monča, Luky, David a já. Sešli jsme se na Vesmíru kolem svátku Nanebevzetí Panny Marie 15. 8. a po slavnostní mši svaté jsme vyrazili vstříc novým zážitkům. Trasu jsme si naplánovali více méně sami a jelikož nás jel poněkud skromný počet, zvolili jsme si terén přímo na tělo. 4 odvážní jedinci se vydali posílit svou víru nejen v Našeho Pána, ale i v sami sebe. Pátý člen našeho týmu posiloval své řidičské schopnosti a konal službu nejdůležitější – cestoval s našimi zavazadly. První den jsme navštívili Polsko – město Duszniki Zdroj, Karlow a Stolové hory, přes poutní místo v Malých Svatoňovicích jsme se dostali do Červeného Kostelce, kde se o nás krásně postarali v centru „HÁČKO“. Další dny nás čekalo celé pásmo nádherných míst – Kuks, Babiččino údolí, Hrádek u Nechanic, Kutná Hora, Ležáky a samotná Luže. Každý den jsme trávili někde jinde a každou noc jsme nocovali na jiné faře, kde se o nás staral vždy jiný kněz. Za jejich službu jsme moc vděčni i za možnost se s nimi seznámit. V Kutné Hoře nám bylo ctí užít si prohlídku se zdejším kaplanem Dmytrem Romanovskym a v Ronově nad Doubravou poznat velmi obětavého p. Milana Vrbiaka, který zde působil necelé 3 týdny. V sobotu večer nás naše spolehlivá kola dovezla do Voletic, kde nás s otevřenou náručí přivítala rodina Tesařova. Strávili jsme velmi příjemný večer v blízkosti těchto skvělých lidí a znovu se viděli s lidmi, kteří tuto pouť absolvovali pěšky. V neděli ráno jsme všichni vyrazili na Chlumek, kde se konala pouť s biskupem Janem Vokálem. Po cestě jsme si mohli uvědomit, jaké oběti jsme na úmysly poutě přinesli a co nám toto putování dalo. Slavnostní mše svatá byla nádherná a důstojná, přesně jak si tento chrám zasloužil.

Jsem moc ráda, že jsem řekla této akci „ano“, překonala samu sebe a posílila svůj vztah s Bohem. Věřím, že jsme to cítili všichni stejně. Děkuji lidem, který tuto akci zorganizovali a ostatním spolupoutníkům za jejich trpělivost. Byla to skvělá akce a já se těším na další rok. Určitě nás bude víc 😊

Štěpánka