28. 12. 2019 - 2. 1. 2020

 plakat final

Letošním Silvestrem nás prováděl příběh z divokého západu, kde šerif s pomocníky chytali zlé bandity. Největší nedočkavci vyrazili na Vesmír už 27. 12. Další přijížděli 28. 12. a počet účastníku byl už kolem stovky.

Ještě v sobotu navečer se všichni přesunuli do Deštného do kostela sv. Magdalény a poslechli si Českou mši vánoční. První večer probíhal ve znamení seznamovacích her, abychom se alespoň trochu mohli vzájemně poznat.

V neděli ráno jsme se všichni vydali na mši svatou do Deštného a odpoledne po pohádce se rozdělili do skupinek. Jedna ze skupinek pekla perníčky, jiná tvořila pozvánky a jiná zase vyrazila na velkou kovbojskou hru. Večer jsme se všichni přesunuli do kostela sv. Matouše na večer chval.

Pondělí 30. prosince všichni, kromě hudby, která již třetí den poctivě trénovala na Silvestrovský koncertek, vyrazili ve skupinkách na misie s pozvánkami a dobrým slovem pro všechny obyvatele Deštného a okolí pozvat na koncert. Skupinky se na Vesmír vraceli v průběhu celého odpoledne a ti kteří se vrátili zdobili perníčky a vytvářeli výzdobu pro celý Vesmír. Večer nás čekal host, kterým byl o. Enderle, který nám vyprávěl o své návštěvě Afriky a cestě k semináři. Po jeho vyprávění jsme všichni šli spát s úsměvem na tváři.

V úterý dopoledne byla mše svatá na poděkování za uplynulý rok v kostele sv. Matouše a po výborném obědě se muzikanti začala postupně přesouvat dolů do Deštného do kostela, kde připravili koncertek a všichni posluchači dorazili na 16 hodinu, jak účastníci z Vesmíru, tak i spousta lidí z Deštného i okolí.

Po krásném koncertku se všichni postupně přesouvali zpět na Vesmír k večeři a po ní začala zábavná část večera, kde jsme shlédli taneční, herecká i pěvecká vystoupení a také pár pozvánek na akce v dalším roce. Celý večer provázeli naši kovbojové, kteří nakonec bandity dopadli. Po zábavné části přišla část ztišení. Všichni jsme se mohli pomocí diářů nebo fotek ohlédnout za uplynulým rokem a celý ho zhodnotit, vše důležité jsme si zaznamenali na papírky, které jsme poté přenesli do kostela sv. Matouše, kde jsme v tichu čekali na půlnoc. Po odtroubení půlnoci jsme se s přáním krásného nového roku přesunuli zpět na Vesmír, kde jsme příchod nového roku oslavili výborným rautem a později i tancem.

Na Nový rok se vstávalo těžce, ale zvládli jsme to a po snídani jsme se přesunuli do Deštného na mši. Po obědě se už pak spousta z nás rozloučila a vyrazila domů. V novém roce jsme ale všichni odjížděli nadšení, plní zážitků a s novými kamarády.

Klára Šimková

Silvestr na Vesmíru je jedna z akcí, bez kterých by Vesmír nebyl takový, jak ho známe a zároveň je to každoročně spolu s Velikonocemi největší akce roku. To se potvrdilo i letos na přelomu roků 2019 a 2020. Pro mě, jakožto chronického hudebníka, měl Silvestr trochu jiný rozměr než pro většinu účastníků. Měl jsem na starost hudbu na tradiční koncert, který je jedním z posledních bodů programu roku. Tomu jsem také přizpůsobil svůj čas strávený na Vesmíru. A také to do velké míry ovlivnilo moje vnímání a přítomnost na akci.

Velkou část programu jsem zkrátka a dobře připravoval hudbu. Většinu dne jsme zkoušeli se skupinkou velmi šikovných hudebníků nové Vánoční písně a po večerech (často i místo programu) jsem dopisoval noty, tisknul texty a zařizoval další potřebné věci. Nutno podotknout, že jsem na to nebyl sám. S těmito milými povinnostmi mi pomáhala Jíťa Uhnavá, jejímž hlavním úkolem bylo secvičit sbor, což je velmi nepředvídatelná činnost. Jsou chvíle, kdy vám vše odsýpá a společné zpívání je zábava a jsou chvíle, kdy se „zaseknete“ na místě a nemůžete se hnout dál. Tyto zážitky mám v živé paměti z loňského roku, kdy na mých ramenou ležela přesně tato zodpovědnost.

Letošní rok jsem strávil s kapelou plnou úžasných a hlavně nadšených hudebníků. Vymýšleli jsme nové aranže a společně předělávali známé i neznámé písně k obrazu svému. Moc jsem si ten čas užil, i když jsem pořád musel sledovat hodinky, jestli jedeme podle plánu. Za těch pět dní, co jsme tak říkajíc dnem i nocí cvičili, jsme stihli nacvičit dvanáct nádherných písní a nakonec je i zahráli na koncertě, který se z mého pohledu velice povedl. Společně jsme si pak mohli potřást pravicí a oddychnout si po dobře odvedené práci. Zbývalo už jen sbalit aparaturu a vrhnout se do víru oslav konce roku.

Tančilo se až do rána a nejedny boty se prošoupali na tanečním parketu. Rok 2019 končil a s ním i největší a pro mě zatím i nejsuprovější akce na Vesmíru, jakou jsem kdy zažil. A že jsem jich tam už pár zažil...

Vojta Vlach (za hudební sekci)

Na Vesmírný Silvestr jsem se dostal díky dobré kamarádce. 

Protože jsem z Olomoucké Arcidiecéze tak mám velký vztah k Rajnochovickému Přístavu, kam velice často rád jezdím...

Dlouho jsem váhal jestli jet na Vesmír, říkal jsem si že to není pro mě... A přemýšlel jsem, jestli mam raději zůstat s rodinou nebo jet sem, protože by to byl pro mě první Silvestr bez rodiny.
Po dlouhém váhání jsem se rozhodl, že to zkusím. Přihlásil jsem se tedy, a považoval jsem to za vyřízené.
Silvestr se nezadržitelně blížil a moje nervozita rostla a rostla.
Okamžik odjezdu na Vesmír se dostavil. S obavami jsem odjel. Po příjezdu na Vesmír ale moje obavy opadly. Dostalo se mi velmi vřelého přivítání a pocítil jsem klid.
Hned chvíli po příjezdu se mě ujala Verča a jakmile jsem řekl, že jsem varhaník a zpívám, hned mě zavedla do schóly a tam jsem poznal super lidi.
Po zkoušce jsme odešli na koncert dolů do kostela na Rybovu Mši vánoční. K mému překvapení v ní účinkovalo jen 5 lidí. Já jsem byl zvyklý, že Rybovku zpívaly celé sbory... Ale předčilo to moje očekávání, vážně skvělé - i v 5 lidech to znělo jak s celým sborem.
Následující dny se na Vesmír začalo sjíždět spousty a spousty mladých lidí. Ze začátku jsem si říkal, že je to na mě moc a moc, a že takové akce nejsou pro mě, ale pak jsem se začal poznávat nove přátelé.
V neděli jsem dokonce měl moznost při mši sv. vyzkoušet varhany v Deštném. Byl to krásný zvuk, který se nesl kostelem a zpěv písně „Narodil se Kristus Pán“ se nesl k výšinám kostela... bylo to velice pěkné!
Přiblížil se onen den - Silvestr. Dopoledne bylo hodně ve znamení nácviku na Silvestrovský koncertek v kostele sv. Máří Magdalény.
Byl plný kostel a panovala velmi přátelská a příjemná atmosféra. Na konci se opět rozeznělo „Narodil se Kristus Pán“. Burácel cely kostel i lidi před ním - bylo to ohromné!
Silvestrovský večer se nesl v duchu zábavy. Nezapomenu na Hurvínkova silvestra v podání Dědka a nebo super westernovou scénku...to byla taková zábava, že jsem se málem válel smíchy po podlaze....
Nejkrásnější na celém Silvestru bylo večerní ztišení a půlnoční adorace v Matoušovi. Nikdy jsem tohle ještě nezažil, byla to pro mě obrovská změna, ale k lepšímu. Prožití příchodu Nového roku v tichosti a usebrání se před Pánem bylo něco úžasného. Byl to velmi požehnaně prožitý čas - úplně jine prožití silvestra než s rachotem rachejtlí a petard a alkoholu. Po ztišení nastalo zase řádění a veselí - novoroční přípitek a hostina.
Novoroční ráno jsem prožil v kostelích - s otcem Jendou jsem objížděl jeho farnosti a zaskakoval varhaníka.
Odpoledne spousta lidí odjelo, takže se dění uklidnilo.
Další dny se nesly ve volném duchu - chodili jsme na procházky, společně se modlili a hráli hry.
Poslední den jsem šel na procházku po okolí spolu s dalšími. Otec Tomáš nám povídal o zajímavostech v okolí. Počasí nám velice přálo - bylo nádherně a tedy bylo vidět do velké dálky.
Abych to zhodnotil, moje obavy byly zbytečné. Poznal jsem nové přátele, krásné prostředí Orlických hor, nasbíral nové síly do školního roku.... Prostě Vesmír je takový domov pro všechny a je tam velice krásně!

Kuba Ondrušek

Zvažoval jsem, zda přijet na Silvestra na Vesmír, přeci jen věkem už nejsem typický účastník Vesmírných akcí :) Přijel jsem však a udělal moc dobře! Člověk má obrovskou radost, že to na Vesmíru stále žije!! Moc rád potkávám všechny ty lidi, které jsem díky Vesmíru poznal, a které třeba delší čas nevidím. Sešla se i slušná parta bývalých týmáků, kterým Vesmír přirostl k srdci a je pro ně jakýmsi druhým domovem. Měl jsem velkou radost, že se nám podařilo navštívit i rodinu správcových, se kterými člověk ve službě týmáka také leccos prožil.

Potěšila mě vydařená režie, navíc i s mistrem Yodou, parádní koncertek, skvělé jídlo, oslava, ale to nejvíc je velká radost ze společenství a z přijetí. Z přijetí, které ve světě často chybí. Potřebným darem je možnost se ztišit a strávit chvíle v blízkosti Toho, který je nám vždy nejblíž a přeci někdy tak trochu „vzdálen“. Možnost zrekapitulovat originálním způsobem minulý rok a říct si, na čem by člověk mohl zapracovat. Kéž se nám daří být v Jeho blízkosti nejen na Vesmíru, ale i běžném dni ve škole, v práci a doma, zkrátka tam kde je to krapet náročnější, než ve skvělé partě lidí na kopečku v Deštném :)

Peťa Lukášek (bývalý týmák)

Vesmírný Silvestr je akce, kterou jsem absolvovala již čtyřikrát, a která rozhodně patří k mým nejoblíbenějším. Pokaždé se na ni moc těším a pokaždé mi přinese něco nového, nejen v podobě přátel, ale také v podobě zkušeností, zážitků a krásných vzpomínek.

Každoročně se na ni sejde kolem dvou stovek účastníků, takže o zábavu a nové kamarády opravdu není nouze. Na své si tu přijde úplně každý, protože pro účastníky je připraven bohatý program v podobě sportovních, kreativních či odpočinkových workshopů, ale také přednášek, her, prostoru pro zamyšlení a ztišení, ale také dostatek volného času.

Zapojit se mohou i milovníci hudby, kteří mají možnost se svým umem a nadáním podílet na přípravě velkolepého koncertku pro obyvatele Deštného a okolí, který se již tradičně koná v podvečer 31. prosince v kostele svaté Máří Magdalény.

Programem nás provází skupinka režie, se kterou vždy zavítáme tak trochu do jiného světa, a aby program ještě více okořenila, má pro nás připravené scénky a nejrůznější tematicky založené hry. V jejím podání samozřejmě nesmí chybět ani večerníček, který je jednou z nejoblíbenější částí dne. Letos jsme se díky naší milé režii ocitli ve světě westernu a banditů, ale nakonec byli všichni lumpové a gangsteři pochytáni a my jsme se mohli s klidem v duši připravit na příchod nového roku.

Mezi hlavní přípravy této události patří pečení a zdobení perníčků, jakožto pozornost pro diváky, kteří zavítají na koncertek, dále roznášení pozvánek, na již zmíněný silvestrovský koncertek, které v rámci misií roznáší jednotlivé skupinky obyvatelům Orlických hor kolem blízkého okolí Deštné a sousedních vesniček.

Během všech těchto příprav se rovněž skupinka hudby snaží, seč může a pilně secvičuje program na onen koncert, který pokaždé předčí všechna očekávání a stojí opravdu za to.

A nakonec, když vše vrcholí, přichází nejvyšší čas na ztišení a zamyšlení se nad uplynulým rokem. Podle mého názoru, je to velmi důležitý okamžik, který by měl proběhnout u každého z nás. Po tom už přichází tolik očekávaná chvíle a několik minut před půlnocí se všichni sejdou ve svíčkami nasvíceném kostele sv. Matouše. Tento kostel byl za války poničen, avšak navzdory tomuto faktu je v něm přímo kouzelná atmosféra. Když lesní roh ohlásí půlnoc, sborově zazní Svatováclavský chorál a národní hymna. Pak už se jen všichni objímají a radují se z příchodu nového roku. Venku obloha díky ohňostrojům doslova září a v jídelně je připraven večírek na oslavu nového roku. Musím se přiznat, že na tuto chvíli se těším asi nejvíce, když se slečny oblečou do šatů a pánové do košil a společně se radují a slaví.

Po chvilce přijde na řadu i tanec a parket se celý zaplní tanečními páry. A takto zábava pokračuje až do ranních hodin. Často slýchávám od svých kamarádů, jak je možné, že si Silvestr na Vesmíru tolik užívám, když prakticky nedojde ani na kapku alkoholu. Podle mě je to hlavně o lidech. Ve správné společnosti, není k opravdové zábavě alkohol potřeba a ještě nám zůstanou krásné vzpomínky.

Z vesmírného Silvestru mám vždy krásné zážitky a doufám, že budu mít možnost být ještě po nějakou dobu jeho součástí.

Týna Lipovská

Vesmírný Silvestr je akce, která mě dokáže pokaždé překvapit. Velice blízké je mi prožít poslední chvíle uplynulého roku ve společenství přátel na jedné vlně a s Bohem zavzpomínat na vše dobré i zlé. Měl jsem to štěstí podílet se na vedení nedělních chval v kostele sv. Matouše, které pro mě byly velikým zážitkem a zkušeností. Po prožití dne putováním po končinách Deštného, kdy jsem měl čas při cestě popřemýšlet a seznámit se s novou skupinou lidí. Následoval jako tradičně hřeb celého roku, který vrcholil úžasným koncertem kapely složené z účastníků a nakonec adorací i galavečerem s velkolepou hostinou. Vesmír je druhý domov, kam se vždy rád vracím a kde najdu přijetí.

Jirka Hubálek

Konec roku 2019 jsme se s mojí sestrou Aničkou rozhodli prožít na Vesmíru. Tématem celého silvestra nás provázel Western a i výzdoba byla ve stejném stylu. Každý večer pro nás silvestrovský tým měl připravenou vtipnou scénku z Divokého západu. Přijíždějící účastníci měli možnost se zapojit do různých příprav a služeb, např. vyrábění pozvánek, pečení a zdobení perníčků, hudební skupinka, která trénovala na tradiční koncertek a mnoho dalšího. Sobotní odpoledne nám zpříjemnila Rybova mše svatá v kostele sv. Máří Magdalény. V neděli pro mě nejkrásnějším a nejhlubším duchovním zážitkem byl Večer chval v kostele sv. Matouše. Jenda Barborka se s námi podělil o svědectví svého života, rodiny, jak se obrátil, dostal ke kněžství. Byla možnost přistoupit k přímluvné modlitbě. V pondělí se většina účastníků vydala na misionářkou cestu do vesnice a okolí, aby pozvali obyvatele na silvestrovský koncertek a popřáli jim vše dobré do nového roku. Večer pro nás bylo připravené překvapení ve formě hosta a to kněze Tomáše Enderleho. Vyprávěl nám různé příběhy ze své cesty do Konga, kde byl jako misionář. Na Silvestra hudebníci měli generální zkoušku na koncert, v kuchyni se připravovali dobroty na rautovou večeři, někteří účastníci trénovali svá čísla na večerní zábavný program.

Nastal dlouho očekávaný silvestrovský večer. Po večeři následovala různá vtipná čísla. Před půlnoci byla vystavena Nejsvětější svátost, kdy jsme si měli projít celý rok a k tomu nám měli pomoci kalendář a naše fotky. Měli jsme se zamyslet, co nás v každém měsíci líbilo, povedlo, uvědomit si různé události, zážitky, ale i negativní zkušenosti, události. Vše jsme měli napsat na papír, který jsme spálili a vše odevzdali Pánu. Nový rok jsme společně přivítali v kostele sv. Matouše, kdy jsme zazpívali Svatováclavský chorál a českou státní hymnu. Po příchodu do jídelny jsme pokračovali přípitkem a popřáním do nového roku, výbornou večeří a tancem až do ranních hodin.

Prožila jsem pro mě asi jeden z nejkrásnějších silvestrů a to především po duchovní stránce (perfektně připravený večer chval s přímluvnou modlitbou, adorace na závěr roku, modlitby, mše svaté, ...). Mohla jsem být součástí úžasného společenství mladých lidí. Přijela jsem domů naplněna radostí, pokojem, klidem, Duchem svatým, láskou, povzbuzením. Je krásné zakoušet jak se Pán stará.

Zdeňka Daňková (bývalá týmačka)

(Účastníci Vesmírného Silvestru)

1. fotky

2. fotky