29. - 1. 12. 2019

teenagers víkend podzim 2019

O víkendu, zahajujícím adventní dobu, proběhl na Vesmíru Teenegers víkend. V průběhu víkendu se lidi v náctiletém věku seznámili blíže s 40 letou nadvládou komunismu.

Ráno jsme měli rozcvičky s Jendou, které probíhaly jako spartakiáda a také jsme hráli hry, při kterých jsme mohli zakusit způsob jednání mezi lidmi v té době.

Sobotní dopoledne mělo spíše přednáškovou formu. Tomáš povyprávěl o komunistické době svýma očima. Odpoledne bylo více hrací a jeho vrcholem byla Sametová revoluce. Večer byl rozdělen na dvě části. V té první si teenageři vytvořili svou ideální politickou stranu a v druhé části jej představovali ostatním. Vrcholem večera byl růženec za svobodu nejen naší země, ale celého světa doprovázen prezentací s mapami a prosbami o modlitbu z různých kontinentů.

Magda Hejná

Na Teenager víkend jsme se vydali 29.11. Když jsme přijeli, šli jsme do krbovky, kde jsme zahájili mši. Při večeři jsme se seznámili s neznámými tvářemi a poté už jsme využili prostor pro přátele, stolní hry, ping pong, či knížky . Večerka pro nás platí jako vždy a tak jdeme spát a nabrat sílu na sobotu. Už ráno po modlitbě a snídani jsme se obeznámili co se dělo za ČSSR, zahráli s tímto tématem hry a to například čtení číselných kódů . Pak jsme se rozdělili do skupinek a vytvořili si každý svojí politickou stranu. Když jsme si přichystali svoji stranu na prezentování, pokračovaly jsme v hraní her. Sobota rychle utekla a byl večerní program, ve kterém jsme ostatním představili strany které jsme vytvořili, jmenovali se například Holky z naší školky, nebo třeba Zlatej střed. Všechny strany byly v něčem dobré a každý jsme si z toho určitě něco odnesly. V neděli 1.12. ráno jsme šli na mši do kostela sv. Máří Magdalény a už se rozloučili s některými co odjížděli domů. Kdo zůstal na Vesmíru déle, tak měl možnost se kouknout na pohádku v krbovce. A poté jsme se museli dočasně rozloučit i s tímto krásným místem a vrátit se do reality . I když historie není pro mě zrovna oblíbené téma, tak jsem se bavila a tento víkend si užila naplno.

Míša Enderlová

Když si vzpomenu na Teenagers víkend, vybaví se mi moře zážitků. Ve svých „nácti“ jsem o Vesmíru slyšela mnohokrát vyprávět od svých známých. Nemůžu říct, že by mě nelákalo na ten všemi opěvovaný Vesmír také zavítat, jenže nějak jsem neměla s kým vyrazit a samotné se mi nechtělo. No, a protože čas běží sice pořád stejně, za to ale „děsně“ rychle, nějak jsem najednou byla ve věku, kdy už jsem mohla Vesmír objevit možná tak v rámci víkendu pro cetileté... Když mi jednoho dne přilétla z éteru na „fb“ zpráva s otázkou, zda bych spolu se svým bratránkem vedla Teenagers víkend, tak jsem jenom zamrkala. Vesmír jsem tak nakonec přeci jenom zažila. Jedním slovem – WOW! Jako by to byl svět z jiné vesmírné dimenze.

Víkend s názvem „Svět za zdí“ připomínal výročí 30 let svobody, které uplynuly od Sametové revoluce. Budu ráda vzpomínat na překvapivá setkání (aneb svět je vážně malý), na týmáky, otce Jendu a otce Tomáše, také na hry jako byly první „ledolamky“, nebo na skrývací honěnou, kdy jsme s čísly na bundách měli dojem, že zažíváme atmosféru jako ze CIA, pak na noční hru symbolizující Sametovou revoluci, nakonec na tvoření nových stran a jejich volebních programů. A také na nezapomenutelné kouzlo kostela sv. Matouše. Prostě na Vesmíru můžeš zažít nesmírně mnoho...

Michaela Palková (Vedoucí Teenagers víkendu)

(Účastnice Teenagers víkendu)

fotky